Malezja 2017 – Sipadan – Borneo – Kuala Lumpur

 • Cel:
 • Długość wyjazdu: 17 dni
 • Wyjazd: 10/11/2017
 • Powrót: 26/11/2017
 • Cena: 13000 PLN

Nurkowanie na Sipadanie, zwiedzanie Borneo i Kuala Lumpur. Na spotkanie z żółwiami i orangutanami …

UWAGA! : zostało miejsce

 

mal2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W listopadzie tego roku wracamy na SIPADAN !!! Kolejna wyprawa do Azji, której celem będzie nurkowanie na wodach wokół malezyjskiego Sipadanu, zwiedzanie Borneo i wizyta w Kuala Lumpur.

Wyspa Sipadan to miejsce, bezsprzecznie z pierwszej dziesiątki światowych miejsc do nurkowania. Wulkaniczna, skalna iglica, wznosząca się z ponad kilometrowej głębi aż nad powierzchnię morza, stanowi schronienie dla niezliczonej ilości wspaniałych stworzeń. Morski rezerwat – Sipadan Island Marine Reserve, o którego spokój dba malezyjska armia z garnizonu na wyspie, to jedno z ostatnich miejsc na świecie, gdzie występują powszechnie zarówno gigantyczne pelagiczne stada wszelkich ryb, jak i żółwi.  Bez trudu udaje się tu nurkować w stadach rafowych żarłaczy białopłetwych (Triaenodon obesus) , gromadach potężnych bumpheadów / Bumphead Parrotfish / (Bolbometopon muricatum ) , barrakud (Sphyraenidae) czy wielotysięcznych ławicach Caranxów  (ostroboków).

 

Na podwodnych stokach wyspy zawsze żerują żółwie – zielone (Chelonia mydas), szylkretowe (Eretmochelys imbricata) i skórzaste (Dermochelys coriacea), a pobliskie wyspy – Sipadan, Mabul czy Kapalai to często ich miejsca lęgowe. A wszystko to gwarantowane programem ścisłej ochrony podwodnych gatunków prowadzonym przez rząd malezyjski. Wszystkie resorty zostały z Sipadanu usuniete, a limit 120-tu nurkujących dziennie, poprawia jeszcze i tak doskonałą kondycję podwodnych „atrakcji”.  Tutaj czujesz, że jesteś naprawdę w nurkowej elicie!!!  Ciepłe tropikalne morze i gatunki morskich zwierząt niemożliwe do zobaczenia w jakimkolwiek innym miejscu !

Co więcej, oprócz Sipadanu, będziemy nurkować również na wyspach Kapalai i Mabul, które podobnie jak Sipadan, nie skąpią nurkowych atrakcji. Każdy kto był na którejś wyprawie z safari na Komodo, wie o jakiej jakości nurkowania rzecz dotyczy – (wg mnie dalece porównywalne :-) )

Serdecznie zapraszam !!!

 

CEL WYPRAWY :

mapM17

 

 

 

 

 

 

 

Zaczynamy rzecz jasna przelotem samolotem z Warszawy do Kuala Lumpur ( z międzylądowaniem). Tutaj przez chwilę (kilka godzin) naładujemy akumulatory i polecimy porannym samolotem do Tawau, już w prowincji Sabah na Borneo.  Stąd transportem lądowym i łodzią przemieścimy się do resortu na wyspie Mabul – położonej o pół godziny rejsu od Sipadanu, naszej bazy nurkowej przez kolejne 7 dni. Tu rozpoczynamy pierwszą, nurkową część wyprawy – nurkowanie w Malezji. Codziennie  3 lub 4 nurkowania z łodzi w wodach tropikalnego Morza Celebes, a pomimo ścisłej reglamentacji – 8 nurkowań na samym Sipadanie jest GWARANTOWANE !!! Do tego nielimitowana liczba nurkowań na rafie domowej resortu ( tu spotkałem już dwa razy żółwia skórzastego ! ) Po powrocie – odpoczynek w tropikalnym słońcu nad morzem lub nad basenem w resorcie tuż przy plaży i codzienna degustacja dań kuchni malezyjskiej w resortowej restauracji.

 

Ale to dopiero połowa atrakcji. po cześci nurkowej przemierzymy z południa na północ cała prowincję Sabah na Borneo, poznając jej najciekawsze atrakcje. Odwiedzimy jaskinię nietoperzy, zanocujemy w samym sercu dżungli. Obejrzymy z najbliższej odległości  nosacze sundajskie /malezyjskie/(Nasalis larvatus) i oczywiście orangutany (Pongo). Do tego egzotyczne ptaki lasu deszczowego i roślinność lasów Borneo. Na koniec pobytu aktywnie weźmiemy udział w programie ochrony żółwi zielonych i będziemy mieli przyjemność obserwować ich rozmnażanie na wyspie – rezerwacie.

Wreszcie spędzimy dwa dni w Kuala Lumpur – stolicy Malezji. Petronas Towers, wieża telewizyjna, olbrzymie ptasie zoo, Chinatown i pałac królewski. Ultranowoczesność i rozmach wymieszane z najlepszym klimatem Azji.

Szczegółowy plan wyprawy znajduje się w zakładce „Program”.

 

Większość zdjęć poniżej pochodzi z poprzednich wpraw mariodive.pl :

 

Resort – Mabul:

m1

 

 

 

 

 

 

Resort z basenem położony nad samym morzem, ze swoja plażą i pomostem. Wyżywienie w cenie pobytu. Własna rafa koralowa do dyspozycji gratis.

 

Podwodny Sipadan:

m2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nocleg w dżungli – Billit:

m4

 

 

 

 

 

 

Sepilok Resort:

m3

 

 

 

 

 

 

m5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Egzotyczne zwierzęta to często goście resortu.

 

Kuala Lumpur:

m6

 

 

 

 

 

sip137

 

Minimalne uprawnienia nurkowe: OWD / P1 lub równoważne w innej organizacji i co najmniej 30 zalogowanych nurkowań.

 

 

sip1330-900x600

 

 

 

 

 

 

RAMOWY PLAN WYJAZDU (2017):

oznaczenia posiłków (w cenie wyprawy) -  /S/L/K/: S – śniadanie; L – lunch (czasem jako suchy prowiant na łodzi)  K – kolacja

 

CZĘŚĆ I – Nurkowanie na Sipadanie :

10   listopada     – Dzień -1. Wylot z Warszawy.

11   listopada      – Dzień -2. Przylot do Kuala Lumpur. Krótki nocleg w hotelu w pobliżu lotniska.

12   listopada      – Dzień -3. Poranny przelot Kuala Lumpur – Tawau (Borneo). Transfer lądowy i łodzią do resortu na wyspie Mabul. Zakwaterowanie.

.                             Przygotowanie sprzętu nurkowego. Nocleg Mabul /K/

13   listopada       -Dzień -4. 3 nurkowania z łodzi w rejonie Mabul lub Kapalai. Nocleg Mabul /S/L/K/

14   listopada       -Dzień -5. 3 nurkowania z łodzi w rejonie Mabul lub Kapalai. Nocleg Mabul /S/L/K/

15   listopada       -Dzień -6. 4 nurkowania z łodzi w Sipadan Island Marine Reserve . Nocleg Mabul /S/L/K/

16   listopada       -Dzień -7. 3 nurkowania z łodzi w rejonie Mabul lub Kapalai. Nocleg Mabul /S/L/K/

17   listopada       -Dzień -8. 4 nurkowania z łodzi w Sipadan Island Marine Reserve . Nocleg Mabul /S/L/K/

18   listopada       -Dzień -9. 3 nurkowania z łodzi w rejonie Mabul lub Kapalai. Nocleg Mabul /S/L/K/

 

CZĘŚĆ II – Zwiedzanie prowincji Sabah – przygoda z dżunglą Borneo! :
 19   listopada       -Dzień -10. Poranny transfer łódką do Semporny.  Stąd wyruszamy w podróż busem do Billit. przemieszczamy się wzdłuż rzeki Kinabatangan (ok. 4-5 godzin).

.                            Niestety to też nasze pierwsze spotkanie z bezkresnymi plantacjami Olejowca Gwinejskiego (Elaeis guineensis) czyli zmory Borneo – zwanej palmą olejową.

.                            Po drodze wizyta w olbrzymiej jaskini Gomantong. Rezerwat nietoperzy. Nocleg resorcie Billit Adventure Lodge, nad samą rzeką, w sercu dżungli.

.                            Wczesna kolacja i wieczorna wycieczka po lesie deszczowym./S/K/

20  listopada       -Dzień -11.  Rano ( 6.00) wycieczka łódką i treking z przewodnikiem do jezior Ox-Bow. Obserwacja ptaków. Po południu wyruszamy w drogę busem Sepilok.

.                            Po drodze odwiedzamy rezerwat nosaczy sundajskich /malezyjskich/(Nasalis larvatus). Nocleg -Sepilok Jungle Resort  /S/L/K/

21  listopada       -Dzień -12.  Cały dzień w dżungli Borneo. Obserwacja karmienia orangutanów (Pongo) w Orang Utan Centre, spacer napowietrznymi ścieżkami ponad lasem tropikalnym.

.                            Fauna i Flora Sabahu w najlepszym wydaniu. Chwila wypoczynku w Sepilok Jungle Resort. Basen. Ewentualna (opcjonalna) wycieczka do Sandakan.

.                            Nocleg w resorcie  /S/L/K/

22  listopada       -Dzień -13. Program ochrony żółwi zielonych. Wszyscy bierzemy w nim udział. Rano ( 8.00) dojazd na przystań i rejs łódką na wyspę – rezerwat żółwi.

.                           Zapoznanie się z pracą rezerwatu i nocna obserwacja składających jaja żółwi zielonych. Uwalnianie wyhodowanych wcześniej żółwi. Odpoczynek na plaży.

.                           Nocleg na wyspie. /S/L/K/

 

CZĘŚĆ III – Zwiedzanie Kuala Lumpur :

23  listopada       -Dzień -14. Rejs powrotny łódką. Transfer na lotnisko w Sandakan. Lot powrotny do Kuala Lumpur. Transfer do hotelu w centrum miasta, w rejonie Chinatown.

.                           Zakwaterowanie. Zwiedzanie dzielnicy. Nocleg w hotelu /S/

24  listopada       -Dzień -15. Całodzienne zwiedzanie miasta – pomiędzy interesującymi nas miejscami, przemieszczamy się na pokładach wygodnych, dwupiętrowych autobusów

.                          City Tour.  Na trasie m.in. wieża telewizyjna, „Małe Indie” skąd rozpościera się niesamowity widok na panoramę miasta i oraz Pałac królewski. Nocleg w Chinatown 

.                           ( możliwa opcjonalna wizyta w Petronas Towers – taras widokowy )

25  listopada       -Dzień -16. Całodzienne zwiedzanie miasta – pomiędzy interesującymi nas miejscami, przemieszczamy się na pokładach wygodnych, dwupiętrowych autobusów

.                          City Tour. Rezerwat ptaków. Zakupy. Powrót do Chinatown. Nocny wylot do kraju ( około północy )

26  listopada      -Dzień -17. Powrót samolotem. Przylot do kraju.


 

 PLAN LOTÓW ( przykładowy):

Lot BA0847  – Pt. 10 lis 2017  – 12:40 -  Odlot     Pt 10 lis 2017       12:40     Warszawa  -    Przylot  Pt 10 lis 2017       14:30     Heathrow (London) Terminal 3

Lot BA0033  – Pt. 10 lis 2017  – 18:55  -  Odlot     Pt 10 lis 2017       18:55     Heathrow (London) Terminal 5   -  Przylot  So 11 lis 2017      15:20     Kuala Lumpur Terminal M

 

Lot BA0034  – Niedz. 26 lis 2017  – 00:05  -  Odlot     N 26 lis 2017        00:05     Kuala Lumpur Terminal M   -   Przylot  N 26 lis 2017        05:50     Heathrow (London)Terminal 5

Lot BA0846  – Niedz. 26 lis 2017  – 08:30  -  Odlot     N 26 lis 2017        08:30     Heathrow (London)Terminal 3  -   Przylot  N 26 lis 2017        11:50     Warszawa

 

Limity bezpłatnego bagażu:

1.  jeden bagaż nadawany na jednego pasażera:   1 szt. bagażu, 23 kg  /  Maksymalny rozmiar bagażu: 90 cm x 75 cm x 43 cm

2.  jedna sztuka bagażu kabinowego (56 cm x 45 cm x 25 cm).

3.  jedna dodatkowa torba podręczna/na laptop (40 cm x 30 cm x 15 cm)

 

Zwracam uwagę, że póki co bagaże podręczne nie mają limitu wagowego – definicja jest, że trzeba je „bez pomocy” umieścić nad głowa w luku. Tyle tylko, że nigdy nie wiadomo co będzie do listopada :-D

 

 

sip1322-900x600

 

 

 

 

 

Podstawowa cena wyprawy to  2590 USD  plus 3900 PLN  ( cena PLN będzie wzrastać w miarę wzrostu cen biletów lotniczych )

 

Modyfikacje ceny:

 • Uczestnicy poprzednich wypraw mariodiveminus 100 USD
 • Osoba nienurkująca - minus 300 USD
 • Dopłata za pokój 1-osobowy – plus 900 USD,
 • cena może ulegać zmianom w zależności od aktualnych cen przelotów.

 

Cena zawiera:

 • wszystkie przeloty na trasie Warszawa – Kuala Lumpur – Warszawa,
 • przelot na trasie Kuala Lumpur – Tawau (Borneo)
 • przelot na trasie Sandakan (Borneo) – Kuala Lumpur
 • wszystkie opłaty lotniskowe i opłaty za bagaż na wszystkich lotach ( limit 23 kg )
 • transfery wewnętrzne z/na lotniska w Kuala Lumpur / Tawau i Sandakan
 • zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych – łącznie 14 noclegów
 • ( 1 nocleg przy lotnisku – Kuala Lumpur,  7 noclegów – resort Mabul,  1 nocleg – Billit Adventure Lodge,  2 noclegi – Sepilok Jungle Resort, 1 nocleg – wyspa żółwi,  2 noclegi – Chinatown – Kuala Lumpur )
 • pełne wyżywienie w czasie pobytu na Mabul i Borneo ( lunch czasami niemożliwy ze względu na transfer ) /S/L/K/
 • (opcje wyżywienia oznaczone w powyższym programie przez /S/L/K / – S-śniadanie; L – lunch / czasem jako suchy prowiant na łodzi; K – kolacja)
 • pakiet 20 nurkowań z łodzi ( i nielimitowanych nurkowań z pomostu w resorcie )
 • pozwolenie na nurkowania w Sipadan Marine Park
 • opłatę portową w Semporna
 • pełny program zwiedzania lasów tropikalnych Borneo, realizowany na lądzie i z pokładu łodzi, w tym lokalnego przewodnika
 • całkowity koszt transferu i pobytu na wyspie – rezerwacie żółwi zielonych
 • autobusowy bilet dwudniowy na turystyczny autobus City Tour w Kuala Lumpur
 • opiekę  przewodnika  MARIODIVE i instruktora płetwonurkowania MARIODIVE.
 • opiekę lokalnych divemasterów nurkowych na każdym nurkowaniu
 • jednodniowy program zwiedzania Bali ( bez biletów wstępu ) wraz z lokalnym  przewodnikiem i transferami.

 

Cena nie zawiera:

 • dopłat za nurkowanie nocne i ewentualne modyfikacje programu nurkowego (np. Bohay Dulang / Tun Sakaran Marine Park – 90 USD lub Wyspy Si-Amil, Mantabuan i Denawan – 50 USD)
 • wyżywienia i napojów w czasie pobytu w Kuala Lumpur
 • napojów ( alkoholowych i niealkoholowych ) w czasie całego pobytu
 • zwyczajowych napiwków w każdym punkcie zwiedzania,
 • obligatoryjnych napiwków dla Divemasterów nurkowych i przewodników w dżungli (łącznie 90 USD)
 • wypożyczenia jakiejkolwiek części ekwipunku nurkowego,
 • obowiązkowego ubezpieczenia nurkowego (polecamy ubezpieczenie DAN).
 • opcjonalnej wycieczki busem do Sandakan (lokalny targ) (ok. 30 USD )
 • opcjonalnej wizyty w Petronas Towers / Kuala Lumpur – ( koszt ok.25 USD – konieczna wcześniejsza rezerwacja )
 • wszelkich dodatkowych kosztów poza powyższym programem ( taks klimatycznych, biletów wstępu itd.)

 

Warunkiem uczestnictwa jest wpłata zaliczki wysokości 3900 PLN  plus 990 USD  lub równowartości w złotówkach po kursie sprzedaży bankowej danego dnia.

Wpłata zaliczki jest równoznaczna z zakupem biletu, który jest potwierdzeniem udziału w wyprawie. Zaliczka jest bezzwrotna w przypadku rezygnacji. O dostępności miejsc decyduje kolejność wpłat.

Ponieważ wyprawa „Malezja ’17″ cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, a liczba miejsc jest ograniczona limitem nurkowym na Sipadanie, o dostępności miejsc decyduje kolejność wpłacenia zaliczki.

Data wpłaty drugiej raty to ostatecznie 5 września 2017.

 

KONTA BANKOWE – właściciel: Mariusz Ćwieluch :

PLN:  81 2490 1044 0000 4200 1898 1278

USD: 27 2490 1044 0000 4200 9890 0744

SWIFT:  ALBPPLPW

 

sip1367