Japonia – Okinawa 2018 (Ishigaki, Yonaguni)

 • Cel:
 • Długość wyjazdu: 15 dni
 • Wyjazd: 25/08/2018
 • Powrót: 08/09/2018
 • Cena: 14800 PLN

Okinawa – historia i nurkowanie. Pelagiczne zwierzęta morskie Ishigaki i podwodny skalisty monument Yonaguni. Jedna wyprawa, 9 przelotów. Wraki i osobliwości.

 

UWAGA! : zostało 2 miejsca

 

okiB3

 

 

 

 

 

 

 

 

Późnym sierpniem 2018, na sam koniec wakacji, polecam kolejną nurkową wyprawę do Azji. Tym razem , dosyć rzadko odwiedzana Japonia !!! a konkretnie japoński Archipelag Ryukyu. Główne cele to perły archipelagu – Okinawa oraz wyspy Ishigaki i Yonaguni – czyli kwintesencja japońskiego nurkowania :-) . Pod wodą bogactwo życia, duża zwierzyna, wraki i słynny tajemniczy monument podwodny Yonaguni. Spotkanie z egzotycznym nurkowaniem, japońska kulturą i historią II wojny .

Wyprawa w historycznie legendarne miejsce, na obrzeża Pacyfiku. tradycyjnie program przepełniony po brzegi …

 

Okinawa – główna wyspa w Archipelagu Ryukyu, położona na południowy-zachód od Wysp Japońskich, na skrzyżowaniu ważnych szlaków morskich. Powierzchnia – 1295 km2. Długa na 110 km, szeroka na 30 km.

Leżąca 550 km od macierzystej Japonii, Okinawa odegrała kluczową rolę w końcowym okresie II Wojny światowej na Pacyfiku. Miała być dla Amerykanów bazą do potencjalnej inwazji na centralną Japonię. Operacja jej zdobywania, trwająca od 1 kwietnia do 22 czerwca 1945 roku była ostatnim w latach II wojny światowej oraz największym i najpoważniejszym przedsięwzięciem morsko-lądowo-powietrznym na Pacyfiku. Była też największym desantem II wojny światowej. Wzięło w niej udział w sumie 18 okrętów liniowych, 40 lotniskowców, 32 krążowniki, 200 niszczycieli ( dla porównania – lądowanie w Normandii -6 okrętów liniowych, 2 monitory, 22 krążowniki i 93 niszczyciele). Jednocześnie desant na Okinawę był najdłuższą, bo trwającą 82 dni, nieustanną bitwą. W żadnej z poprzednich bitew marynarka wojenna USA nie poniosła tak ciężkich strat, jak w rejonie Okinawy. A z drugiej strony jedna trzecia populacji wyspy zginęła w ogniu walk. W wyniku działań wojennych ,zginęło więcej ludzi po obu stronach niż po zrzuceniu bomby atomowej na Hiroszimę i Nagasaki. Trzy miesiące walk pochłonęły ok. 200 tys. ofiar. W obliczu klęski japońskie dowództwo popełniło zbiorowe samobójstwo.

 

okinawaBitwa

 

 

 

 

 

Wrak niszczyciela USS Emmons

emmons

 

 

 

 

Błyskawicznie budowane po zajęciu wyspy lotniska miały być trampoliną do zajęcia Japonii. Ale wcześniej cesarstwo poddało się.

Po wojnie Okinawa pozostała własnością USA. Japonia odzyskała ją dopiero 22 lata później, do dziś wyspa pozostaje w ponurym cieniu historii. Wycieczki szkolne z całej Japonii przyjeżdżają zobaczyć ‚kamień węgielny pokoju’ w parku, – 116 granitowych tablic z dziesiątkami tysięcy nazwisk poległych w bitwie Amerykanów i Japończyków…

 

Zabytki historyczne to na szczęście nie jedyne atrakcje regionu. Zarówno turystycznie, jak i podwodnie Okinawa jest jedną z największych atrakcji Japonii. Jej geograficzne położenie i żyzne wody okalające archipelag warunkują występowanie dużych ryb i niezwykłego bogactwa życia morskiego. Postaramy się skorzystać ze wszystkich atrakcji; tak wyspy jak i archipelagu :-)

 

CEL WYPRAWY:

okiMAPa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Macierzysty dla Okinawy, Archipelag Ryukyu – Łańcuch wysp tworzący bezpośrednie połączenie między Formozą ( Tajwanem ), a wyspami macierzystymi Japonii. Ogromny 1463 kilometrowy łuk wysp i wysepek mija od wschodu Morze Wschodniochińskie, wiodąc do wyspy Kiusiu – południowej bramy Kraju Kwitnącej Wiśni.  Łańcuch graniczny między Morzem Wschodniochińskim i Pacyfikiem, położony na styku dwóch olbrzymich morskich akwenów, stanowi swoisty geograficznie i przyrodniczo region. Z całym bogactwem podwodnej fauny i flory obu basenów morskich.

Tam właśnie się wybieramy !

Aby zintensyfikować podwodne przeżycia, nie ograniczamy pobytu do Okinawy, ale po kilku dniach przemieszczamy się drogą lotniczą na wyspy archipelagu -  Ishigaki, a potem Yonaguni. Na każdej z trzech wysp nurkujemy. Na Okinawie, zarówno przyrodniczo i turystycznie, jak wrakowo, na Ishigaki tropiąc duże podwodne zwierzęta, a na Yonaguni – badając słynne tajemnicze podwodne struktury kamienne.

Do tego poznawanie zabytków i codzienne „zgłębianie” kuchni japońskiej, wizyta w akwarium Churaumi – uważanym ( po akwarium w Georgii ) za drugie co do wielkości akwarium na świecie ( 77 zbiorników, o pojemności ponad 10 tys. m3 ; 26 tysięcy zwierząt / 740 gatunków, w tym manty i rekiny wielorybie) . Na pewno zapoznamy się z licznymi artefaktami historycznymi z II wojny, ale  i z malowniczymi pejzażami archipelagu. No i przede wszystkim , jak zwykle – nurkowanie !!!

 

 

Cała wyprawa  zajmie 15 dni. Wylecimy z Warszawy. Przez jedno z europejskich lotnisk i jedno w Azji ( najprawdopodobniej Hong-Kong lub Seoul ) dolecimy do Naha na Okinawie ( Przelot z dwoma międzylądowaniami ). Całość zaczynamy od pobytu na Okinawie (5 dni),  potem lecimy na Ishigaki (3 dni) , stąd na Yonaguni (3 dni) i ponownie na jedną noc wracamy na Okinawę.

Na nurkowania przemieszczamy się wynajętymi samochodami, a nurkujemy z łodzi. W pakiecie jest 16 nurkowań. Na Okinawie nurkujemy 7 razy, na Ishigaki – 5 i wreszcie 4 nurkowania na Yonaguni. Główne cele nurkowe to: Kerama, Onna na Okinawie, najlepsze nurkowiska wokół wysp Ishigaki i Yonaguni , a na deser -wrak amerykańskiego niszczyciela USS Emmons ( historyczny wrak z II wojny, który najprawdopodobniej lada chwila ze względu na swą degradację zostanie zamknięty dla płetwonurków. Spieszymy się zdążyć … :-) )

( cały program nurkowy lub jego modyfikacje zależne będą oczywiście od pogody )

Dużo na tej wyprawie jest przemieszczania się, podróżowania, latania samolotem i dużo się dzieje. Dużo pakowania, rozpakowywania i suszenia sprzętu :-) W zamian za to w zasadzie wyczerpiemy ofertę „atrakcji regionu”. Na jednej wyprawie odwiedzimy trzy zupełnie różne miejsca ! … zarówno pod wodą, jak i geograficznie.

 

Akwarium Churaumi

akwaA

 

 

 

 

 

 

A wszystko to w „japońskim” standardzie. Wprawdzie japońskie ceny warunkują znacząco standard pobytu, to tradycyjnie, jak zwykle, nie schodzimy z pewnego pułapu – śpimy wyłącznie w hotelach. Co więcej, hotelowa jakość przeciętna w Japonii jest i tak ponadprzeciętna :-) . Tym razem stołujemy się „na mieście”. Oczywiście miłośnicy sushi będą na tej wyprawie w siódmym niebie …

( wszystkie potencjalne miejsca noclegowe zawarłem w zakładce „Program” – zainteresowanych zachęcam do obejrzenia sobie w necie hoteli wg nazw)

Do dyspozycji oczywiście cały czas lokalni divemasterzy oraz instruktor mariodive.pl.

 

NTD-SE111111111111111aa1111111-1024x576

 

 

 

 

 

 

Nie sposób pominąć na naszej wyprawie słynnych ogromnych kamiennych podwodnych formacji w pobliżu Yonaguni. Megalit został odkryty przypadkowo przez nurkującego za rekinami, japońskiego instruktora nurkowania Kihachiro Aratake w roku 1985-7. Od tej pory nie ustaje spór dotyczący pochodzenia formacji. Teorie począwszy od tworu cywilizacji epoki lodowcowej po naturalne acz oryginalne urwisko ścierają się ze sobą od lat. Naukowcy nie ustają w datowaniu kamieni i wynajdywaniu dowodów na tezę taka bądź taką. Wiarę w którąkolwiek teorię pozostawiam indywidualnie każdemu. Dla nas ważny jest fakt, że zanurkujemy w tak znanym i kontrowersyjnym miejscu, a więc każdy zdobędzie własną opinię do pogadania na temat :-)

 

AdobeStock_98755026

 

 

 

 

 

Okinawa:

okinE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ishigaki:

ishiA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yonaguni:

yonaA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nurkowania:

diveA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Minimalne uprawnienia nurkowe: OWD / P1 lub równoważne w innej organizacji, 30 zalogowanych nurkowań .

 

 

 

jpn

 

 

 

RAMOWY PLAN WYJAZDU (2018):

 

25   sierpnia     – Dzień -1.  Poranny wylot z Warszawy. Podróż lotnicza na Okinawę ( łącznie 24-26 h ).

26   sierpnia      – Dzień -2.  Przylot do Naha. Transfer z lotniska do hotelu. Zakwaterowanie / hotel Okinawa Ocean Front ;  Sunset American lub podobny /. Odpoczynek.

27   sierpnia      – Dzień -3.   3 nurkowania Kerama. Nocleg j.w.

28  sierpnia      – Dzień -4.   2 nurkowania na wraku niszczyciela USS Emmons. Opcjonalna wizyta w akwarium Churaumi. Nocleg j.w.

29  sierpnia    – Dzień -5.   2 nurkowania Onna. Nocleg j.w.

30  sierpnia     – Dzień -6.   Dzień odpoczynku. Suszenie sprzętu. Opcjonalne zwiedzanie Okinawy. Nocleg j.w.

31  sierpnia      – Dzień -7.   Przelot Okinawa – Ishigaki /60 min./. Transfer. Zakwaterowanie. / Nocleg Hotel Happy Holiday Ishigaki , Rasso Abiyanpana Ishigaki lub podobny /.

01  września     – Dzień -8.   3 nurkowania w rejonie wyspy. Nocleg j.w.

02  września     – Dzień -9.   2 nurkowania w rejonie wyspy. Opcjonalna wycieczka po wyspie. Nocleg j.w.

03  września    - Dzień -10. Przelot Ishigaki – Yonaguni / 35 min./. Transfer do hotelu. Zakwaterowanie. / Nocleg Hotel Irifune Yonaguni lub podobny /. Odpoczynek

04  września     – Dzień -11.  2 nurkowania Yonaguni. Nocleg j.w.

05  września     – Dzień -12.  2 nurkowania Yonaguni. Nocleg j.w.

06  września     – Dzień -13.  Lot Yonaguni – Okinawa / 80 min./.Transfer. /Nocleg -hotel w ścisłym centrum Naha -RedPlanet, GRG Naha Higashimachi, Sun Palace lub podobny /.

07  września    - Dzień -14.  Pakowanie i wylot do Polski.

08  września     – Dzień -15.  Przylot do kraju.

 

 

 

CENA:

 

Podstawowa cena wyprawy to  3500 USD  plus 3600 PLN  ( cena PLN będzie wzrastać w miarę wzrostu cen biletów lotniczych )

 

Modyfikacje ceny:

 • Uczestnicy poprzednich wypraw mariodiveminus 100 USD
 • Osoba bez nurkowania  - minus 750 USD
 • Dopłata za pokój 1-osobowy – plus 800 USD

 

Cena zawiera:

 • wszystkie przeloty na trasie Warszawa – Naha ( Okinawa ) – Warszawa,
 • 3 przeloty wewnętrzne na trasie Okinawa – Ishigaki – Yonaguni – Okinawa ( limit bagażu 20 kg )
 • wszystkie transfery wewnętrzne z/na lotniska
 • wszystkie transfery na/ z nurkowania
 • zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych  – łącznie 12 noclegów w hotelach
 • pakiet 16 nurkowań
 • butle z powietrzem i balast nurkowy w czasie nurkowań
 • opiekę  przewodnika  mariodive i instruktora płetwonurkowania mariodive.
 • opiekę lokalnych divemasterów nurkowych na każdym nurkowaniu
 • opiekę lokalnego ( polskojęzycznego )przewodnika podczas całego pobytu

 

Cena nie zawiera:

 • wyżywienia ani napojów w czasie całego pobytu
 • dopłaty za nadbagaż na 3 przelotach wewnętrznych powyżej 20 kg wagi ( cena około 4 $ za kg )
 • opcjonalnych kosztów całodziennego zwiedzania „lądowego” Okinawy – ok. 100 $
 • opcjonalnej wizyty w akwarium Churaumi – ok. 20 $
 • kosztów opcjonalnych dodatkowych nurkowań poza pakietem wg programu
 • zwiedzania lądowego wysp Ishigaki i Yonaguni poza dojazdem na nurkowania ( koszty transportu )
 • napiwków dla obsługi nurkowań ( choć Japonia nie jest szczególnie „napiwkowym” krajem )
 • zwyczajowych napiwków w każdym punkcie zwiedzania,
 • wypożyczenia jakiejkolwiek części ekwipunku nurkowego,
 • obowiązkowego ubezpieczenia nurkowego (polecamy ubezpieczenie DAN).
 • opłat lotniskowych ( choć póki co nic o nich nie wiadomo :-) )
 • wszelkich dodatkowych kosztów poza powyższym programem

 

Warunkiem uczestnictwa jest wpłata zaliczki wysokości 3600 PLN  plus 1400 USD  lub równowartości w złotówkach po kursie sprzedaży NBP danego dnia.

Wpłata zaliczki jest równoznaczna z zakupem biletu, który jest potwierdzeniem udziału w wyprawie. Zaliczka jest bezzwrotna w przypadku rezygnacji. O dostępności miejsc decyduje kolejność wpłat.

Data wpłaty drugiej raty to ostatecznie 20 czerwca 2018.

 

Konieczny jest paszport ważny przynajmniej do 10 marca 2019.

 

Wpłaty do zrealizowania jednym ze sposobów:

 

1. Przelew  - KONTA BANKOWE - właściciel: Mariusz Ćwieluch :

PLN:  81 2490 1044 0000 4200 1898 1278

USD: 27 2490 1044 0000 4200 9890 0744

SWIFT:  ALBPPLPW

 

 2. WPŁATY GOTÓWKOWE w oddziałach ALIOR BANK – właściciel: Mariusz Ćwieluch :

PLN:  76 2490 1057 0000 9900 7772 5431

USD: 23 2490 1057 0000 9901 7772 5431

 

3. GOTÓWKĄ – do mnie