Raja Ampat (safari) i Dolina Baliem ’18

 • Cel:
 • Długość wyjazdu: 18 dni
 • Wyjazd: 23/11/2018
 • Powrót: 10/12/2018
 • Cena: 17000 PLN

Magiczne Raja Ampat i mistyczna Dolina Baliem. Safari nurkowe i treking w głąb Papui. Indonezja i Koralowy Trójkąt !!!

UWAGA! : niestety BRAK miejsc

 

No i nareszcie się udało :-)   !!! Zakończenie 2018 roku planujemy z mocnym przytupem. Plan na listopad i grudzień 2018 – długo przygotowywana i wyczekiwana wyprawa na indonezyjską Papuę!  Godnie rok zostanie podsumowany… Nie tylko, że podążamy na przysłowiowy „koniec świata” ale jeszcze tradycyjnie w najlepszym możliwym wariancie tej podróży. Tradycyjnie, nie jedziemy do resortu zrobić „10 nurkowań z łodzi” na przyresortowych rafach :-) ale, przemierzamy Raja Ampat rasową łodzią safari w całe 8 dni, codziennie nurkując. Mieszkamy na komfortowej łodzi aby trasę wydłużyć do maksimum i uciec od obleganych miejsc nurkowych. Nurkujemy co najmniej 24 razy pomiędzy dzikimi wyspami , z dala od stałego lądu. Znikamy z cywilizacji na cały czas safari. To wszystko w nurkowym „raju” – miejscu ze szczytów nurkowych list przebojów, o niezliczonym bogactwie raf i olbrzymich stadach ryb. W miejscu, które cywilizacja dotarła tylko „na brzegach”. Zanurzymy się wielokrotnie w wodach perły Koralowego Trójkąta, z lokalnymi doświadczonymi przewodnikami nurkowymi. Rzecz jasna, po nurkowaniach relaks na łodzi, bez zasięgu telefonów, kolacja na morzu , spacery po bezludnych wyspach Archipelag albo odpoczynek na dziewiczych plażach. Wschody i zachody słońca i dziewicza przyroda samego końca Indonezji.

RAt4

r12

 

 

 

 

 

 

 

Uzupełniając wyprawę, do nurkowej eskapady dodajemy czterodniową trekingową wizytę w legendarnej dolinie Baliem – zagubionej w górach, w sercu Wschodniej Papui, oazie rdzennych, papuaskich mieszkańców. Wyprawa w miejsce jakich kilka pozostało jeszcze na mapie Świata, w którym czas się zatrzymał, a mogli je zobaczyć tylko nieliczni turyści.  Spotkanie z ludźmi, którzy naprawdę chodzą nago, uprawiają dzikie słodkie ziemniaki, a ich zwyczaje nie zmieniły się od setek lat. W niedostępną lądowo dolinę udamy się drogą lotniczą, a następnie pieszo z wynajętymi tragarzami. Podziwiać będziemy zarówno krajobraz jak i ludzi. W programie dzika przyroda i nieograniczone możliwości obcowania z folklorem Papuasów. Do tego specjalnie przygotowane lokalne tańce i obrzędy. Wiszący most, dzika rzeka, dżungla i widoki nie do opisania.

Liczebność grupy ograniczona jest pojemnością łódki – jedziemy maksymalnie w 12 osób.

Serdecznie zapraszam !!!

 

CEL WYPRAWY :

RAmap1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A TAK LATAMY SAMOLOTAMI :

RAmap2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RA1

 

 

 

 

 

Oprócz 4 odcinków lotu Warszawa – Jakarta – Warszawa ( z jednym międzylądowaniem w każdą stronę ), konieczne będzie jeszcze 5 przelotów na terenie Indonezji – odpowiednio po trasie: Jakarta – Jayapura – Wamena ( awionetka ) – Jayapura ( awionetka ) – Sorong – Jakarta.

 

Program kompletny znajduje się w zakładce „Program”, po krótce zaś:  Zaczynamy przelotem samolotem z Warszawy do Jakarty. Tu pól dnia przerwy i nocnym samolotem udajemy się do Jayapury – małej miejscowości położonej niemal na granicy Wschodnie, indonezyjskiej Papui ( zwanej kiedyś Iran Jaya ) i Papui – Nowej Gwinei. Po przylocie do Jayapury doba przerwy – podróż w 3 etapach z Warszawy na Papuę da nam się we znaki zatem w planach – nocleg w hotelu i nicnierobienie :-)

Dzień później zaczynamy wyprawę do doliny Baliem. Zaczynamy porannym wylotem do Wameny. Wiekszość bagaży ( w tym nurkowych ) zostawiamy w Jayapura i małą awionetką z symbolicznym bagażem zagłębiamy się we wnętrze papuaskiego lądu.Dojazd samochodami i 3 godziny marszu z tragarzami i własnym kucharzem przez południową Dolinę Baliem. Nocleg w Killise w tradycyjnym lokalnym domu Dani.

Dzień kolejny to wędrówka przez pełne lokalnego kolorytu wsie Dani; przez pola ziemniaczane , wiszący most nad rzeką Baliem do Kurima. Marszem zbytnio się nie forsujemy :-) ( łącznie około 4 godziny, rozłożone na cały dzień ). Po południu powrót jeepami do Wameny. czas wolny i nocleg.

Następnie wizyta ( jeepami głównie ) we wsi Sumpaima, czyli dzień kwintesencji papuaskiego folkloru. Prezentacja słynnej lokalnej mumii, tradycyjnej walki w błocie i lokalnych tańców. rzecz jasna wtapiamy się w tłum tubylców, a pamiątka będzie na każdym kroku :-) Wieczorem powrót do Wameny.

Rano wylot powrotny do Jayapury i dalej do Sorong. Transfer do portu,  zakwaterowanie na łódce i … rozpoczynamy safari !!! … kolejne 7 dni podobne do siebie – łódka się przemieszcza, a codziennie w innym miejscu 3 lub 4 nurkowanie ( w tym nocne ). Rutyna safari nurkowego :-) Z łodzi schodzimy tylko kiedy i jeśli chcemy. Możliwe opcjonalne trekingi, wizyta w jeziorze meduz, rezerwacie ptaków czy plażowy grill. Taka tam nuda … posiłek po każdym nurkowaniu, zero stresów i problemów :-) i ten męczący ciągły odpoczynek … Kajuty wyposażone są w łazienki, a łódka w mesę, jadalnie miejsce do odpoczynku i pokład słoneczny.

Ostatniego dnia transfer na lotnisko w Sorong i wylot do Jakarty – tutaj, aby nieco odetchnąć przed powrotem – nocujemy w hotelu w pobliżu lotniska. Zwiedzamy Jakartę, a następnego dnia – pakowanie i wylot do Polski.

 

W programie safari nurkowego mamy miedzy innymi następujące miejsca nurkowe:

 

Fridwen Wall, potem Chicken Reef i Sawandarek

My Reef, Melisa Garden, Keuro Channel.

Black Rock, Eagle Rock, Changoo,

My Ham, Citrus, Lalose,  Arborek.

Arborek, Manta Sandy, Cape Mansuar, Yenbuba jetty

Cape Kri, Blue Magic, Sardin Reef, Sapukreng

Mioskun, Blue Magic ( manty )

 

 

RA2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Raja Ampat z poweitrza wygląda tak:

RAf1

 

 

 

 

 

Dolina Baliem mniej więcej tak:

RAf3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A nasza lodź nurkowa dokładnie tak :

RAf2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Minimalne uprawnienia nurkowe: OWD / P1 lub równoważne w innej organizacji i co najmniej 30 zalogowanych nurkowań.

Możliwe są prądy. Podstawowe doświadczenie nurkowania w prądzie jest wymagane.

Niezbędnym wyposażeniem na safari nurkowe Raja Ampat jest hak rafowy oraz latarka nurkowa !

r10

 

 

 

 

 

 

 

 

RAMOWY PLAN WYJAZDU (2018):

 

23 listopada     -Dzień -1. Wylot z Warszawy

24 listopada      -Dzień -2. Wieczorny przylot do Jakarty. Przerwa w podróży. Nocleg w Jakarcie.

25   listopada      -Dzień -3. Dzień przerwy. Ok 23.00 – nocny przelot z Jakarty do Jayapury

26   listopada      -Dzień -4. Transfer z lotniska do hotelu w Jayapura. Dzień wolny. Odpoczynek. Nocleg Jayapura

27   listopada       -Dzień -5. Depozyt bagażu. Ranny przelot do Wamena. Początek wyprawy do Doliny Baliem ( południe ). Nocleg – lokalny dom w Kilise

28   listopada       -Dzień -6. Treking po dolinie Baliem. Sogokomo – Kurima. Powrót jeepem do Wamena. Nocleg Pilamo Hotel – Wamena.

29   listopada      -Dzień -7.  Północna dolina Baliem. Wycieczka jeepem i pieszo ( 20min.) do Sumpaima i Anemoigi. Lokalne przedstawienia. Nocjeg – j.w.

30   listopada      -Dzień -8.  Poranny przelot Wamena – Jayapura oraz Jayapura – Sorong. Transfer na łódź, zaokrętowanie, początek safari nurkowego

 

Program nurkowań poniżej orientacyjny – zależny od warunków atmosferycznych i stanu morza / noclegi poniżej – na łodzi /:

01   grudnia    -Dzień -9. Check dive na Fridwen Wall, Chicken Reef i Sawandarek. Nocne nurkowanie Sawandarek, Nocne przepłyniecie na Paynemo

02  grudnia     -Dzień -10. My Reef, Melisa Garden, Keuru Channel. Opcjonalny trekking oraz nocne nurkowanie. Przepłyniecie na północ w rejon Kawe

03  grudnia     -Dzień-11. Black Rock, Eagle Rock, Changoo, dodatkowe nocne nurkowanie , przepłyniecie do West Gam

04  grudnia     -Dzień -12. My Ham, Citrus, Lalose, nocne nurkowanie – Arborek

05  grudnia     -Dzień -13. Arborek, Manta Sandy, Cape Mansuar, nocne nurkowanie -  Yenbuba jetty

06  grudnia     -Dzień -14. Cape Kri, Blue Magic, Sardin Reef, nocne nurkowanie – Sapukreng

07  grudnia     -Dzień -15. Mioskun, Blue Magic ( manty !) ewentualnie z powtórką, przepłyniecie do Sorong

08  grudnia     -Dzień -16. Wyokrętowanie. Transfer. Przelot Sorong – Jakarta. Transfer. Nocleg hotel okolice lotniska Jakarta. Zwiedzanie miasta.

09  grudnia     -Dzień -17. Pakowanie bagażu. Wylot do Polski.

10  grudnia     -Dzień -18. Przylot do kraju.

 

 

Podstawowa cena wyprawy to  4300USD  plus 3000 PLN  ( cena PLN będzie wzrastać w miarę wzrostu cen biletów lotniczych )

 

Modyfikacje ceny:

 • Uczestnicy poprzednich wypraw mariodiveminus 100 USD
 • Osoba nienurkująca - minus 300 USD
 • Dopłata za pokój 1-osobowy – plus 2300 USD,
 • cena może ulegać zmianom w zależności od aktualnych cen przelotów.
 • sam udział w safari ( bez Doliny Baliem ) – (wylot z kraju 28 listopada, 10 noclegów łącznie ) -  minus 600 USD

 

Cena zawiera:

 • wszystkie przeloty na trasie Warszawa –Jakarta- Warszawa,
 • wszystkie wewnętrzne przeloty na trasie: Jakarta – Jayapura – Wamena ( awionetka ) – Jayapura ( awionetka ) – Sorong – Jakarta
 • UWAGA: nie ma dodatkowo płatnych „przelotów”. wszystkie są już w cenie.
 • transfery wewnętrzne z/na lotnisk w każdym punkcie pobytu
 • zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych ( 13 noclegów )  – 1 nocleg hotel Jayapura, 3 noclegi podczas wyprawy do Doliny Baliem, 8 noclegów na łodzi safari, 1 nocleg hotel Jakarta
 • kompletne wyżywienie w czasie safari nurkowego – w postaci śniadań, obiadów i kolacji na łodzi. do tego przekąski po  nurkowaniu, podwieczorek. cały czas woda, kawa i herbata do dyspozycji.
 • częściowe wyżywienie podczas wyprawy do Doliny Baliem – śniadania, lunch, 1 obiad
 • depozyt części bagażu w Jayapura podczas wyprawy trekingowej
 • pakiet minimum 24 !!! nurkowań podczas safari ( oczywiście uzależnione od warunków atmosferycznych )
 • opiekę  przewodnika  MARIODIVE i instruktora płetwonurkowania MARIODIVE.
 • opiekę lokalnych divemasterów nurkowych na każdym nurkowaniu
 • jednodniowy program zwiedzania Bali ( bez biletów wstępu ) wraz z lokalnym  przewodnikiem i transferami.
 • wszelkie „dopłaty paliwowe” , „portowe”  itd. poza poniższymi

 

Cena nie zawiera:

 • dopłat za ewentualne modyfikacje programu nurkowego
 • opłaty za podwodny park narodowy ( ok. 80 USD )
 • opłat za dodatkowy treking na Raja Ampat i snorklowanie w jeziorze meduz ( 10-20 USD )
 • wyżywienia w czasie pobytu w Jayapura ( 1 dzień)  i Jakarta ( 1 dzień )
 • częściowego wyżywienia w czasie pobytu w Dolinie Baliem ( tanie restauracje ) poza zapewnionym
 • kosztów zwiedzania Jakarty ( transport , bilety wstępu )
 • dopłaty za nadbagaż w czasie lotów wewnętrznych Jakarta – Jayapura – Wamena ( awionetka ) – Jayapura ( awionetka ) – Sorong – Jakarta ( ok. 1 USD / kg ). Limit bagażu to 15 lub 20  kg.
 • UWAGA:  w awionetce Jayapura – Wamena – Jayapura nieprzekraczalny limit bagażu to 10 kg / większość bagażu zostaje w depozycie
 • opłat za fotografowanie w Dolinie Baliem i drobnych opłat na rzecz społeczności lokalnej ( kilka USD )
 • zwyczajowych napiwków w każdym punkcie zwiedzania,
 • obligatoryjnego 50 USD napiwku dla przewodników nurkowych
 • wypożyczenia jakiejkolwiek części ekwipunku nurkowego,
 • obowiązkowego ubezpieczenia nurkowego (polecamy ubezpieczenie DAN).
 • wszelkich dodatkowych kosztów poza powyższym programem

 

Warunkiem uczestnictwa jest wpłata zaliczki wysokości 3000 PLN  plus 1500 USD  lub równowartości w złotówkach po kursie sprzedaży bankowej danego dnia.

Wpłata zaliczki jest równoznaczna z zakupem biletu, który jest potwierdzeniem udziału w wyprawie. Zaliczka jest bezzwrotna w przypadku rezygnacji.

Ponieważ liczba miejsc jest ograniczona rozmiarami łodzi safari, o dostępności miejsc decyduje kolejność wpłacenia zaliczki.

Data wpłaty drugiej raty to ostatecznie 20 sierpnia 2018.

 

Konieczny jest paszport ważny przynajmniej do 11 czerwca 2019.

 

 

Wpłaty do zrealizowania jednym ze sposobów:

 

1. Przelew  - KONTA BANKOWE - właściciel: Mariusz Ćwieluch :

PLN:  81 2490 1044 0000 4200 1898 1278

USD: 27 2490 1044 0000 4200 9890 0744

SWIFT:  ALBPPLPW

 

2. WPŁATY GOTÓWKOWE w oddziałach ALIOR BANK – właściciel: Mariusz Ćwieluch :

PLN:  76 2490 1057 0000 9900 7772 5431

USD: 23 2490 1057 0000 9901 7772 5431

 

3. GOTÓWKĄ – do mnie