OKINAWA -ISHIGAKI -YONAGUNI ’24

1-14 września 2014
Kategoria:
 • oki24b
 • NTD-SE111111111111111aa1111111-1024×576
 • AdobeStock_98755026
 • okiakwa
 • emmons
 • yonaguni2
 • oki2
 • large_Okinawa-front-n
 • ishi3
 • emmons uss
 • caption
 • 1_01
 • yonaguni-monument_t5

Wyprawa nurkowo – historyczna do Południowej Japonii    ( Archipelag Ryukyu ’24 )

 

UWAGA! : zostało 8  miejsc

 

Tuż po wakacjach 2024 polecam kolejną nurkową wyprawę do Azji. Tym razem , dosyć rzadko odwiedzana Japonia !!! a konkretnie japoński Archipelag Ryukyu. Główne cele to perły archipelagu – Okinawa oraz wyspy Ishigaki i Yonaguni – czyli kwintesencja japońskiego nurkowania :-). Pod wodą bogactwo życia, duża zwierzyna, wraki i słynny tajemniczy monument podwodny Yonaguni. Spotkanie z egzotycznym nurkowaniem, japońska kulturą i historią II wojny światowej .

Wyprawa w historycznie legendarne miejsce, na obrzeża Pacyfiku. tradycyjnie program przepełniony po brzegi …

Okinawa – główna wyspa w Archipelagu Ryukyu, położona na południowy-zachód od Wysp Japońskich, na skrzyżowaniu ważnych szlaków morskich. Powierzchnia – 1295 km2. Długa na 110 km, szeroka na 30 km.

Leżąca 550 km od macierzystej Japonii, Okinawa odegrała kluczową rolę w końcowym okresie II Wojny światowej na Pacyfiku. Miała być dla Amerykanów bazą do potencjalnej inwazji na centralną Japonię. Operacja jej zdobywania, trwająca od 1 kwietnia do 22 czerwca 1945 roku była ostatnim w latach II wojny światowej oraz największym i najpoważniejszym przedsięwzięciem morsko-lądowo-powietrznym na Pacyfiku. Była też największym desantem II wojny światowej. Wzięło w niej udział w sumie 18 okrętów liniowych, 40 lotniskowców, 32 krążowniki, 200 niszczycieli ( dla porównania – lądowanie w Normandii -6 okrętów liniowych, 2 monitory, 22 krążowniki i 93 niszczyciele). Jednocześnie desant na Okinawę był najdłuższą, bo trwającą 82 dni, nieustanną bitwą. W żadnej z poprzednich bitew marynarka wojenna USA nie poniosła tak ciężkich strat, jak w rejonie Okinawy. A z drugiej strony jedna trzecia populacji wyspy zginęła w ogniu walk. W wyniku działań wojennych ,zginęło więcej ludzi po obu stronach niż po zrzuceniu bomby atomowej na Hiroszimę i Nagasaki. Trzy miesiące walk pochłonęły ok. 200 tys. ofiar. W obliczu klęski japońskie dowództwo popełniło zbiorowe samobójstwo. Błyskawicznie budowane po zajęciu wyspy lotniska miały być trampoliną do zajęcia Japonii. Ale wcześniej cesarstwo poddało się.

Po wojnie Okinawa pozostała własnością USA. Japonia odzyskała ją dopiero 22 lata później, do dziś wyspa pozostaje w ponurym cieniu historii. Wycieczki szkolne z całej Japonii przyjeżdżają zobaczyć ‘kamień węgielny pokoju’ w parku, – 116 granitowych tablic z dziesiątkami tysięcy nazwisk poległych w bitwie Amerykanów i Japończyków…

Wrak niszczyciela USS Emmons   

Zabytki historyczne to na szczęście nie jedyne atrakcje regionu. Zarówno turystycznie, jak i podwodnie Okinawa jest jedną z największych atrakcji Japonii. Jej geograficzne położenie i żyzne wody okalające archipelag warunkują występowanie dużych ryb i niezwykłego bogactwa życia morskiego. Postaramy się skorzystać ze wszystkich atrakcji; tak wyspy jak i archipelagu 🙂

 

CEL WYPRAWY:   

            

 

Macierzysty dla Okinawy, Archipelag Ryukyu – Łańcuch wysp tworzący bezpośrednie połączenie między Formozą ( Tajwanem ), a wyspami macierzystymi Japonii. Ogromny 1463 kilometrowy łuk wysp i wysepek mija od wschodu Morze Wschodniochińskie, wiodąc do wyspy Kiusiu – południowej bramy Kraju Kwitnącej Wiśni.  Łańcuch graniczny między Morzem Wschodniochińskim i Pacyfikiem, położony na styku dwóch olbrzymich morskich akwenów, stanowi swoisty geograficznie i przyrodniczo region. Z całym bogactwem podwodnej fauny i flory obu basenów morskich.

Tam właśnie się wybieramy !

Aby zintensyfikować podwodne przeżycia, nie ograniczamy pobytu do Okinawy, ale po kilku dniach przemieszczamy się drogą lotniczą na wyspy archipelagu –  Ishigaki, a potem Yonaguni. Na każdej z trzech wysp nurkujemy. Na Okinawie, zarówno przyrodniczo i turystycznie, jak wrakowo, na Ishigaki tropiąc duże podwodne zwierzęta ( manty !!! ), a na Yonaguni – badając słynne tajemnicze podwodne struktury kamienne, niewyjaśnionego pochodzenia.

Ponieważ Japonia to kulturowo, zwyczajowo czy chociażby żywieniowo, bardzo trudny kraj dla Europejczyka, to na miejscu korzystamy podczas całego pobytu z usług lokalnego przewodnika. Celowo wyprawa jest tak skonstruowana, żebyśmy Japonii nie zwiedzali sami.

Oprócz programu nurkowego, zrealizujemy naprawdę ambitny program zwiedzania “lądowy”.  W planach codzienne poznawanie zabytków i  “zgłębianie” kuchni japońskiej, wizyta w akwarium Churaumi – uważanym ( po akwarium w Georgii ) za drugie co do wielkości akwarium na świecie ( 77 zbiorników, o pojemności ponad 10 tys. m3 ; 26 tysięcy zwierząt / 740 gatunków, w tym manty i rekiny wielorybie) . Na pewno zapoznamy się z licznymi artefaktami historycznymi i śladami  II wojny, ale  i z malowniczymi pejzażami czy architekturą archipelagu.

Cała wyprawa  zajmie 14 dni. Wylecimy z Warszawy. Przez jedno z europejskich lotnisk i jedno w Azji ( najprawdopodobniej Hong-Kong, Seoul lub Tokio ) dolecimy do Naha na Okinawie ( przelot z dwoma międzylądowaniami ). Całość zaczynamy od pobytu na Okinawie (4 dni),  potem lecimy na Ishigaki (3 dni) , stąd na Yonaguni (3 dni) i ponownie na jedną noc wracamy na Okinawę.

 

Na nurkowania przemieszczamy się wynajętymi samochodami, a nurkujemy z łodzi. W pakiecie jest 13 nurkowań. Na Okinawie nurkujemy 5 razy, na Ishigaki – 4 i wreszcie 4 nurkowania na Yonaguni. Główne cele nurkowe to: Kerama i wrak amerykańskiego niszczyciela, USS Emmons na Okinawie, najlepsze nurkowiska wokół wysp Ishigaki i Yonaguni .

( cały program nurkowy lub jego modyfikacje zależne będą oczywiście od pogody )

Dużo na tej wyprawie jest przemieszczania się, podróżowania, latania samolotem i dużo się dzieje. Dużo pakowania, rozpakowywania i suszenia sprzętu 🙂 W zamian za to w zasadzie wyczerpiemy ofertę “atrakcji regionu”. Na jednej wyprawie odwiedzimy trzy zupełnie różne miejsca ! … zarówno pod wodą, jak i geograficznie.

Akwarium Churaumi:  

A wszystko to w “japońskim” standardzie. Wprawdzie japońskie ceny warunkują znacząco standard pobytu, to tradycyjnie, jak zwykle, nie schodzimy z pewnego pułapu – śpimy wyłącznie w hotelach. Co więcej, hotelowa jakość przeciętna w Japonii jest i tak ponadprzeciętna 🙂 . Tym razem stołujemy się “na mieście”. Oczywiście miłośnicy sushi, sashimi czy owoców morza będą na tej wyprawie w siódmym niebie …

Do dyspozycji oczywiście cały czas lokalni divemasterzy oraz instruktor mariodive.pl.

Nie sposób pominąć na naszej wyprawie słynnych ogromnych kamiennych podwodnych formacji w pobliżu Yonaguni. Megalit został odkryty przypadkowo przez nurkującego za rekinami, japońskiego instruktora nurkowania Kihachiro Aratake w roku 1985-7. Od tej pory nie ustaje spór dotyczący pochodzenia formacji. Teorie począwszy od tworu cywilizacji epoki lodowcowej po naturalne acz oryginalne urwisko ścierają się ze sobą od lat. Naukowcy nie ustają w datowaniu kamieni i wynajdywaniu dowodów na tezę taka bądź taką. Wiarę w którąkolwiek teorię pozostawiam indywidualnie każdemu. Dla nas ważny jest fakt, że zanurkujemy w tak znanym i kontrowersyjnym miejscu, a więc każdy zdobędzie własną opinię do pogadania na temat 🙂 …

Cała podróż i wszystkie nurkowania, organizowane są przez lokalne, japońskie firmy i bazy nurkowe. Ja jedynie pośredniczę.

Bardzo “mobilny” program wyprawy powoduje, że grupa ograniczona jest pojemnością busa. Maksymalnie będzie nas 10 osób. W związku z powyższym … kto pierwszy ten lepszy.

 

Minimalne uprawnienia nurkowe: OWD / P1 lub równoważne w innej organizacji.

 

 

Dalsze szczegóły w zakładkach “PROGRAM” , “CENA” , “LOKALIZACJA” powyżej

RAMOWY PLAN WYJAZDU (2024)  :

01   września    – Dzień -1. Wylot z Warszawy.

02   września    – Dzień -2. Przylot do Naha. Transfer do hotelu. Odpoczynek.

03   września    – Dzień -3. 3 nurkowania na wyspach Kerama.

04   września    – Dzień -4. 2 nurkowania na wraku USS Emmons. Wizyta w akwarium Churaumi.

05   września     – Dzień -5. Zwiedzanie Okinawy. Podziemna baza marynarki. Peace Memorial Muzeum.

06   września     – Dzień -6. Przelot Okinawa – Ishigaki. Transfer do hotelu.

07   września     – Dzień -7.  2 nurkowania w rejonie Ishigaki. Nocleg na wyspie.

08  września      – Dzień -8.  2 nurkowania w rejonie Ishigaki. Nocleg na wyspie.

09  września      – Dzień -9. Opcjonalne zwiedzanie Ishigaki. Przelot na Yonaguni. Transfer do hotelu.

10  września      – Dzień -10. 2 nurkowania na Yonaguni. Nocleg na wyspie.

11  września      – Dzień -11. 2 nurkowania na Yonaguni. Nocleg na wyspie.

12  września     – Dzień -12. Przelot Yonaguni – Naha. Transfer. Nocleg.

13  września     – Dzień -13. Pakowanie. Transfer na lotnisko. Wylot do Polski.

14  września    Dzień -14.  Przylot do Warszawy.

 

 

 

CENA

KOSZTY: 2990 $ plus 6500 PLN 

 

UWAGA !!!:    cena PLN wynika z bardzo niskiego obecnie kursu wymiany jena na dolara, co może się zmienić w każdej chwili oraz z OBECNYCH cen biletów lotniczych ( 5600 PLN )  i może ulec zmianie w każdej chwili. Na bilety jest jeszcze czas więc postaramy się wytropić może jakąś ofertę 😀

 

Modyfikacje kosztów :

 • Uczestnicy poprzednich wypraw mariodiveminus 100 $
 • Osoba nienurkująca minus 350 $
 • Dopłata za pokój 1-osobowy – plus 600 $

 

Wpłata zawiera:

 • wszystkie przeloty na trasie Warszawa – Naha ( Okinawa ) – Warszawa,
 • 3 przeloty wewnętrzne na trasie Okinawa – Ishigaki – Yonaguni – Okinawa ( limit bagażu 20 kg )
 • wszystkie transfery wewnętrzne z/na lotniska
 • wszystkie transfery na/ z nurkowania
 • zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych  – łącznie 11 noclegów w hotelach
 • dojazd busem do każdego punktu zwiedzania
 • pakiet 13 nurkowań
 • butle z powietrzem i balast nurkowy w czasie nurkowań
 • opiekę  przewodnika  mariodive i instruktora płetwonurkowania mariodive.
 • opiekę lokalnych divemasterów nurkowych na każdym nurkowaniu
 • opiekę lokalnego ( polskojęzycznego )przewodnika podczas całego pobytu

 

Wpłata nie zawiera:

 • wyżywienia ani napojów w czasie całego pobytu
 • dopłaty za nadbagaż na 3 przelotach wewnętrznych powyżej 20 kg wagi ( cena około 4 $ za kg )
 • opcjonalnych kosztów całodziennego zwiedzania “lądowego” Okinawy – ok. 70-80 $
 • opcjonalnej wizyty w akwarium Churaumi – ok. 15 $
 • kosztów opcjonalnych dodatkowych nurkowań poza pakietem wg programu
 • zwiedzania lądowego wysp Ishigaki i Yonaguni poza dojazdem na nurkowania ( koszty transportu )
 • napiwków dla obsługi nurkowań ( choć Japonia nie jest szczególnie “napiwkowym” krajem )
 • zwyczajowych napiwków w każdym punkcie zwiedzania,
 • wypożyczenia jakiejkolwiek części ekwipunku nurkowego,
 • obowiązkowego ubezpieczenia nurkowego (polecamy ubezpieczenie DAN).
 • opłat lotniskowych ( choć póki co nic o nich nie wiadomo :-))
 • ubezpieczenia podróżnego i kosztów rezygnacji
 • wszelkich dodatkowych kosztów poza powyższym programem

 

Warunkiem uczestnictwa jest wpłata zaliczki wysokości  890 $ lub równowartości w złotówkach po kursie sprzedaży bankowej danego dnia.

W momencie kupowania biletów, po sformowaniu grupy, konieczna będzie druga wpłata wysokości 6500 PLN.

Wpłata drugiej raty jest równoznaczna z zakupem biletu. W ciągu 3 dni od jej otrzymania kupujemy bilet lotniczy, który jest potwierdzeniem udziału w wyprawie. Zaliczka jest bezzwrotna w przypadku rezygnacji. O dostępności miejsc decyduje kolejność wpłat. Miejsca są ograniczone pojemnością busa. Grupa będzie miała maksymalnie 10 osób.

Wszystkie wpłaty oprócz zakupu biletu przekazuje do organizatora w Japonii  Ja tylko pośredniczę.

Data trzeciej ( ostatecznej ) wpłaty to 20 lipca 2024

Konieczny jest paszport ważny przynajmniej do 15 marca 2025.

 

Wpłaty do zrealizowania jednym ze sposobów:

 

1.  Przelew  – KONTA BANKOWE – właściciel: Mariusz Ćwieluch :

PLN: 94 2910 0006 00000000 0225 1318

USD:  LT 54 3250 0506 6004 7186  ( tak, to Litwa jest ale przelew europejski )

BIC: REVOLT21

 

2.   GOTÓWKĄ – do mnie

 

3.   REVOLUTEM  na moje nazwisko – POLECAM !

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „OKINAWA -ISHIGAKI -YONAGUNI ’24”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *