Nepal 2024 – wyprawa podróżnicza – Legendarny Mustang, Katmandu, Chitwan NP, Pokhara.
UWAGA! : zostały 3 miejsca – wyprawa podróżnicza – bez nurkowania.
Po dwudziestu ponad latach wracam do Nepalu !!! Zapraszam na trampingowo – objazdową wyprawę.
Żaden chyba kraj na świecie nie jest taki “inny” i nie ma tak specyficznego, nigdy nie zapomnianego klimatu. Posługując się wynajętymi busami, jeepami a nawet samolotem postaramy się zwiedzić to co ma Nepal do zaoferowania najlepszego w tak krótkim czasie.
Zmierzamy do kraju. którego ponad 80% powierzchni pokrywają góry o średniej wysokości ok. 6000 m.n.p.m. Krainy która w północnej części ma klimat górski, a w południowej zwrotnikowy monsunowy. Odwiedzimy zarówno południowe, pokryte dżunglą wyżyny (Teraj) jak i główny łańcuch Himalajów z 8 “ośmiotysięcznikami” (Czomolungmą /Mount Everest/, Kanczendzonga, Lhotse, Makalu, Czo Oju, Dhaulagiri, Manaslu, Annapurna .
Mało tego, doliną i przełęczą pomiędzy Dhaulagiri, a Annapurną przetniemy jeepami główny łańcuch Himalajów i dotrzemy do położonej na północ od Himalajów, mistycznej tybetańskiej krainy – Mustangu ( Królestwa Lo ) !!! Regionu skąd łatwiej dostać się do Tybetu niż do Nepalu.
Wyprawa ma 4 moduły:
W pierwszym zwiedzamy Dolinę Katmandu czyli stolicę Nepalu, Patan i Bhaktapur, czy chociażby świątynie Swayambunath.
W drugim jedziemy na południe do wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, Parku Narodowego Chitwan. Położony w dżungi Teraju park jest jednym z ostatnich miejsc występowania zagrożonych wyginięciem nosorożca indyjskiego i tygrysa bengalskiego. Występuje tu także m.in. gawial gangesowy, hubarka bengalska, lampart, kotek cętkowany, gaur, suzu gangesowy, krokodyl błotny, sambar jednobarwny i wargacz leniwy.
Do bogatej fauny parku zaliczają się ponadto m.in.: aksis czytal, jelenie z rodzaju Hyelaphus, mundżaki, kuna żółtogardła, cyweta, kot błotny, szakal, hiena pręgowana, lis bengalski i niezliczonych gatunków ptaków. Tropimy oczywiście nosorożce !!!
Trzeci , typowo górski moduł to wycieczka busami i jeepami przez główny łańcuch Himalajów i przełęcz na wysokości 3800 m.n.p.m. do legendarnej krainy Mustang – buddyjskiego Królestwa Lo, które dopiero od 1951 roku jest częścią Nepalu. Miejsca, gdzie do 1991 roku ( !!!) nie wolno było przebywać cudzoziemcom. Położony na wyżynie ok.2500 m.n.p.m., nad rzeką Kali Gandaki , graniczący z chińskim Tybetem region to najjaskrawszy przykład tybetańskiej kultury w Nepalu.
Czwarty moduł wyprawy to wypoczynek w Pokharze – drugim co do wielkości mieście Nepalu, malowniczo położonym u podnóża Himalajów, nad jeziorem Phewa Tal, z fantastycznymi widokami na Dhaulagiri, Annapurnę, Machhapuchhare, Manaslu, Peak 29 i Himalchuli . Chillout, jezioro, punkt widokowy.
Całą wyprawę organizuje firma z Nepalu. Ja tylko pośredniczę w organizacji. Cały czas grupa jest pod opieką lokalnego przewodnika oraz przewodnika mariodive. Zapraszam !!!
TRASA EKSPEDYCJI:
ODWIEDZIMY :
1. DOLINA KATMANDU:
Katmandu (nep. काठमाडौं, trl. Kāthmāndu) – stolica Nepalu . Położona w środkowej części kraju, w Dolinie Katmandu. Wraz z miastami Patan i Bhaktapur tworzy aglomerację liczącą powyżej miliona mieszkańców. Katmandu zostało założone w 723 roku przez króla Gunakamadevę. Stare miasto znane jest z hinduistycznych i buddyjskich świątyń. Do najważniejszych zabytków należą Katmandu Durbar Square -główny plac (m.in. pałac królewski Hanuman Dhoka), Patan Durbar Square, Bhaktapur oraz stupy Swayambhu i Bodnath. Większość turystów zamieszkuje w dawnej handlowej dzielnicy Thamel, pełnej hoteli w różnym standardzie, restauracji, sklepów z pamiątkami oraz ekwipunkiem turystycznym.
W Dolinie Katmandu znajduje się siedem obiektów zamieszczonych na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
25 kwietnia 2015 miasto zostało zniszczone przez trzęsienie ziemi o sile 7,9 w skali Richtera. W wyniku wstrząsów zniszczeniu uległo wiele cennych zabytków, w tym m.in. średniowieczny kompleks religijny Swayambhunath znany jako “Świątynia Małp”, wieża Dharahara czy pagody w kompleksie pałacowym Hanuman Dhoka.
2. CHITWAN NATIONAL PARK:
Park Narodowy Ćitwan (nep. चितवन राष्ट्रिय निकुञ्ज; ang. Royal Chitwan National Park; w 2005 roku z oficjalnej nazwy parku usunięto przymiotnik „Royal” (pol. królewski)) – park narodowy położony w Nepalu, utworzony w 1973 roku, zajmuje powierzchnię 932 km². Jest to pierwszy park narodowy powstały na terenie Nepalu. Habitat wielu gatunków flory i fauny, w tym ok. 450 gatunków ptaków. W 1984 roku park został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Leży w południowej części środkowego Teraju u podnóży pasma himalajskiego Siwalik. Administracyjnie znajduje się na terenie czterech dystryktów: Chitwan, Nawalparasi, Parsa i Makwanpur. Park został powołany do życia w 1973 roku i był pierwszym parkiem narodowym ustanowionym na terenie Nepalu. Zajmuje powierzchnię 932 km² pomiędzy dwiema dolinami rzecznymi. Teren parku jest pagórkowaty, przepływają przez niego trzy duże rzeki – Narayani, Rapti i Reu. Występują tu bagniste i podmokłe tereny. Monsuny przynoszą opady prawie 2000 mm w okresie od czerwca do września, powodując wylewanie rzek, a nawet zmiany ich biegu. 60% powierzchni pokrywają lasy złożone prawie wyłącznie z drzew damarzyka mocnego, na wzgórzach rosną sosny, gdzieniegdzie palmy, a na wilgotnych stokach bambus. Obszar charakteryzuje się majwiększą bioróżnorodnością w całym Nepalu. Postaramy się bezwzględnie wytropić nosorożce.
3. KRÓLESTWO MUSTANG / kolor żółty /:
Buddyjskie Królestwo Lo, powszechnie nazywane przez obcokrajowców Królestwo Mustang (tybetański Mun Tan) – formalnie niezależna monarchia buddyjska, stanowiąca część Nepalu. Istniało w latach 1450–2008. Jego stolicą było Lomanthang do którego się udajemy. Położone na obszarze nepalskiej prowincji Dhaulagiri. Ciągnęło się pasem 80 km z północy na południe do granicy chińskiej, granicząc z Tybetem. Długość kraju ze wschodu na zachód wynosiła 45 km. Kraj położony był na wyżynie o wysokości 2500 metrów, nad rzeką Kali Gandaki. Ludność kraju wynosiła 9000 mieszkańców.
Do roku 1991 cudzoziemcom nie wolno było przebywać na obszarze północnego Mustangu. Po tym roku zakaz ten zniesiono, jednak wpuszczano ich rocznie nie więcej jak 1000, nie dłużej jak na tydzień, i za opłatą co najmniej 500 $.
Pierwsze wzmianki o królestwie Mustangu były już znane w VII wieku w kronikach Tybetu. Ziemie Lo należały do feudalnych panów, które były częścią Tybetu i Ngari. Królestwo założył w 1450 Ame Pal. Od 1795 Mustang stanowił wspólne lenno Nepalu i Tybetu. W 1951 Mustang stał się integralną częścią Nepalu. Pod bezpośrednią władzą króla pozostawiono północną część kraju, która od tej pory nazywana jest Królestwem Lo. 7 października 2008 nowy, republikański rząd Nepalu zlikwidował Królestwo Lo . Ostatnim królem Mustangu był Dżigme Parbal Bista, 61. władca od czasów Ame Pala.
4. POKHARA:
Pokhara (nep. पोखरा) – miasto w centralnym Nepalu, położone około 200 km na zachód od Katmandu, nad jeziorem Phewa Tal. Liczy około 313 tys. mieszkańców, drugie co do wielkości miasto kraju. Z uwagi na bliskość masywu Annapurny i Obszaru Chronionego Annapurny, w obrębie którego wytyczono wiele tras trekkingowych, oraz widoki na Dhaulagiri, Annapurnę, Machhapuchhare, Manaslu, Peak 29 i Himalchuli, miasto jest popularne wśród turystów. Główne atrakcje turystyczne Pokhary to jezioro Phewa Tal, mała hinduistyczna świątynia Varahi Bhagvati, spływ przełomem rzeki Seti, punkty widokowe Kanhu Danda i Sarangot, jaskinia Mahendra Gufa, wodospad Devi. Nad brzegiem jeziora Phewa Tal skupione są hotele, restauracje i sklepiki dla turystów. Mieszkańcy miasta to głównie Gurungowie, wyznawcy buddyzmu (lamaizm), inne grupy to Bramini i Chheteri, wyznawcy hinduizmu. Miasto i okolice zamieszkiwane są również przez kilka tysięcy uchodźców tybetańskich z Chin.
Uwaga !!! “odzobaczyć” Nepalu się nie da 🙂
PLAN WYJAZDU ( w // nawiasach zapewnione danego dnia wyżywienie ) :
07/10 – dzień 1 – Poranne spotkanie na lotnisku Okęcie w Warszawie. Przelot liniami Flydubai przez Dubaj do Katmandu.
08/10 – dzień 2 – Poranny przylot do Katmandu. Formalności związane z pozwoleniami na podróż do Mustangu i Annapurna Conservation Area. Zwiedzanie miasta. Nocleg Katmandu.
09/10 – dzień 3 – / śniadanie /. Zwiedzanie Doliny Katmandu – Swayambunath, Patan, Bhaktapur. Nocleg Katmandu.
10/10 – dzień 4 – / śniadanie, lunch, kolacja /. Przejazd busem do Chitwan N.P. ( 155km, 6-7h ). Spacer po parku, program kulturalny. Nocleg Chitwan N.P.
11/10 – dzień 5 – / śniadanie , lunch, kolacja /. Opcjonalne aktywności w Parku: spływ rzeką, safari na słoniach lub jeepami, obserwacja ptaków, spacer po dżungli, centrum hodowli słoni.
12/10 – dzień 6 – / śniadanie /. Przejazd busem Chitwan N.P. – Pokhara( 155km, 6-7h ). Zakwaterowanie. Odpoczynek. Nocleg Pokhara.
13/10 – dzień 7 – / śniadanie /. Przejazd z Pokhary do Kagbeni ( 161 km, 7/8h, 900 – 2800 m.n.p.m ). Początek wyprawy do Mustangu. Nocleg Kagbeni.
14/10 – dzień 8 – Poranne zwiedzanie Kagbeni. Klasztor z XIVw. , stary pałac królewski. Następnie przejazd Kagbeni – Tsarang ( 35km, 1:30min., 2800 – 3560 m.n.p.m. ). Nocleg Tsarang.
15/10 – dzień 9 – 45 -minutowy przejazd z Tsarang do stolicy Mustangu – Lomanthang ( 45min. 3560 – 3840 m.n.p.m ). Po drodze klasztor z VII w. w Gharghumab. W Lomanthang 3 klasztory z XIV wieku, stare miasto, widoki na Himalaje i serce Mustangu. Nocleg Lomanthang.
16/10 – dzień 10 – Zwiedzanie Lomanthang. Wizyta w jaskini Chosar. Po południu podróż do Jomsom ( 2700 m.n.p.m.). Nocleg Jomsom.
17/10 – dzień 11 – 7-godzinny przejazd do Pokhary. Wieczór w mieście. Odpoczynek po wizycie w Mustangu. Nocleg Pokhara.
18/10 – dzień 12 – / śniadanie /. Zwiedzanie Doliny Pokhara. Alternatywnie: punkt widokowy Sarangot, jaskinia Mahendra Gufa, most wiszący, muzeum gór, wodospady. Pływanie łódką po jeziorze Phewa. Nocleg Pokhara.
19/10 – dzień 13 – / śniadanie /. Transfer na lotnisko i lot do Katmandu ( ok.25min.) . Transfer do hotelu. Wizyta na lokalnym bazarze. Nocleg Katmandu.
20/10 – dzień 14 –/ śniadanie /. Poranny transfer na lotnisko. Lot do Warszawy. Wieczorny przylot do kraju.
/ UWAGA !!! / – kolejność zwiedzania lub występowania posiłków Katmandu / Pokhara może ulec zmianie.
A tego czerwonego Mustanga z Mustangu to możecie znać …. 🙂
Dodatkowe informacje
UWAGA –WYPRAWA do NEPALU MA CHARAKTER EKSPLORACYJNO – PODRÓŻNICZY. NOCLEGI SĄ W HOTELACH PRZYZWOITEJ ALE ŚREDNIEJ KLASY. CZASEM TRZEBA GDZIEŚ PÓJŚĆ 🙂 , CHOĆ WIĘKSZOŚĆ PODRÓŻY ODBYWA SIĘ SAMOCHODAMI. WYPRAWA NIE WYMAGA SZCZEGÓLNEJ KONDYCJI ANI PRZYGOTOWANIA.
Dalsze szczegóły w zakładkach “PROGRAM” , “CENA” , “LOKALIZACJA” powyżej
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.