Nepal, Tybet i Bhutan na 1 wyprawie !!!
( wyprawa bez nurkowania )
Zobaczyć magiczny Tybet … !!!
UWAGA! : zostało 9 miejsc
Takiej wyprawy jeszcze nie było !!! Udało mi się zorganizować rzecz niemożliwą i połączyć 3 mistyczne kraje ma jednej wyprawie !!! Esencja tybetańskiego buddyzmu w jednej podróży !
W opisach poniżej używam “Tybet” jako kraj choć obecnie są to Chiny 🙁 … to taka forma protestu przed agresją …
W październiku najpierw odwiedzimy Nepal ( Dolinę Kathmandu ). Zwiedzimy wszystkie słynne miasta i świątynie. śpimy w hotelu w stolicy.
Stąd udamy się w pięciodniową podróż jeepami , aby przecinając główny łańcuch Himalajów dotrzeć do stolicy Tybetu – Lhasy. Z bliska obejrzymy ośmiotysięczniki, przetniemy przełęcz powyżej 5 tys.m.n.p.m. Będziemy podziwiać i chłonąć surowe widoki Tybetu., obcować z lokalnymi ludźmi, delektować się kuchnią tybetańską. Staniemy na “dachu Świata” , zobaczymy Mt.Everest i zwiedzimy legendarny Pałac Potala. Noclegi w hotelach, raz lub 2 w guest housie.
Po powrocie samolotem do Nepalu, odpoczniemy chwilę i polecimy do Bhutanu – ukrytego w Himalajach mini-państwa, tajemniczego i owianego legendami . Odwiedzimy wszystkie słynne klasztory włącznie ze słynnym Tiger’s Nest. Zaczerpniemy z tak skrzętnie skrywanego folkloru Bhutanu … W Bhutanie śpimy w hotelach.
16 dni brutto ( 14 na miejscu ). Krócej nie sposób … Warunek żeby utrzymać cenę to 8 osób w grupie.
ODWIEDZIMY :
1. DOLINA KATMANDU:
Katmandu (nep. काठमाडौं, trl. Kāthmāndu) – stolica Nepalu . Położona w środkowej części kraju, w Dolinie Katmandu. Wraz z miastami Patan i Bhaktapur tworzy aglomerację liczącą powyżej miliona mieszkańców. Katmandu zostało założone w 723 roku przez króla Gunakamadevę. Stare miasto znane jest z hinduistycznych i buddyjskich świątyń. Do najważniejszych zabytków należą Katmandu Durbar Square -główny plac (m.in. pałac królewski Hanuman Dhoka), Patan Durbar Square, Bhaktapur oraz stupę Swayambhu i Bodnath. Większość turystów zamieszkuje w dawnej handlowej dzielnicy Thamel, pełnej hoteli w różnym standardzie, restauracji, sklepów z pamiątkami oraz ekwipunkiem turystycznym.
W Dolinie Katmandu znajduje się siedem obiektów zamieszczonych na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
25 kwietnia 2015 miasto zostało zniszczone przez trzęsienie ziemi o sile 7,9 w skali Richtera. W wyniku wstrząsów zniszczeniu uległo wiele cennych zabytków, w tym m.in. średniowieczny kompleks religijny Swayambhunath znany jako “Świątynia Małp”, wieża Dharahara czy pagody w kompleksie pałacowym Hanuman Dhoka.
2. TYBET i LHASA
Tybet (tyb. བོད, ) – kraina historyczna w Azji obejmująca Wyżynę Tybetańską i jej przyległości, obecnie w większości w granicach Chin.
Tybet dawniej składał się z trzech prowincji (Amdo, Kham, Ü-Tsang) i miał powierzchnię około 2,5 mln km². Tybet położony jest na średniej wysokości około 4000-5000 metrów nad poziomem morza. Od południa i zachodu jest ograniczony przez Himalaje, Karakorum oraz masyw Pamiru, od północy przez Kunlun, Ałtyn-tag oraz Qilian Shan. Rozciągłość równoleżnikowa Tybetu wynosi około 2500 km. Na jego terenie biorą początek takie wielkie rzeki jak Jangcy, Brahmaputra, Indus, Mekong, Irawadi oraz mniejsze – Saluin, Satledź, Kali Gandaki, Trisuli, Manas-czʽu, Subansuri. Stolicą Tybetu jest Lhasa. Tybetańczycy posługują się językiem tybetańskim, w większości są buddystami, mają wielowiekową kulturę i tradycję.
Tybet w latach 1912–1951 − okres w historii Tybetu, w którym był on faktycznie niezależny, chociaż jego niepodległość nie była uznawana na arenie międzynarodowej.
Lhasa (tyb. ལྷ་ས, ) – stolica i największe miasto Tybetańskiego Regionu Autonomicznego. Centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne regionu, jak też największa atrakcja turystyczna zachodnich Chin. W 2010 roku liczba mieszkańców miasta (utożsamianego z dzielnicą Chengguan) wynosiła 279 074, zaś cała prefektura miejska liczyła 559 423 mieszkańców. Lhasa wg oficjalnych danych jest zamieszkana głównie przez Tybetańczyków (91,83%)
2. BHUTAN
Bhutan (dzongkha འབྲུག་ཡུལ་, ang. Bhutan), oficjalnie Królestwo Bhutanu (dzongkha འབྲུག་ཡུལ་, ang. Kingdom of Bhutan) – państwo śródlądowe w Azji Południowej, we wschodnich Himalajach, graniczące na północy, zachodzie i wschodzie z Chinami, a na południu z Indiami. Oficjalna nazwa Druk Jul oznacza Królestwo Smoka. Bhutan to jeden z najbardziej wyizolowanych krajów Azji. Mieszkańcy Bhutanu nazywają siebie Druk Pa – ludzie smoków. Ponad połowa terytorium kraju leży powyżej 3000 m n.p.m.
Namawiam na szybką reakcje zainteresowanych. Uwzględnijcie, że ciągle działamy w sytuacji z biletami lotniczymi pod hasłem “dziś są a jutro nie ma “.
TRASA WYPRAWY:
Każdy płaci za siebie. Organizuje wszystko i opiekuje się nami trzech osobnych organizatorów z Nepalu, Chin i Bhutanu. Ja jedynie pośredniczę w organizacji i połączyłem ich dla nas w jedną wyprawę.
Na miejscu cały czas mamy lokalnego przewodnika.
SZCZEGÓŁOWY PLAN POBYTU ( plus włączone posiłki ?):
2 października – wylot z Warszawy do Kathmandu
3 października – przylot do Kathmandu. Transfer do hotelu (30min.) Popołudniowa wizyta na bazarze i zwiedzanie Durbar Square plus kolacja na starym mieście.
4 października – zwiedzamy Kathmandu. Stupa Swayambhunath. Dolina Nepalu – Patan i Bhaktapur. Świątynia żyjącej bogini – Kumari Devi. ( śniadanie ).
5 października – poranny start na granicę z Tybetem w Kerung. Nepal z samochodu. Formalności wizowe. Nocleg w tybetańskim Kerung ( 145km). ( śniadanie ).
6 października – wjeżdżamy na Płaskowyż Tybetański. Trasa Kerung – Tingri lub Lhatse 4300 m.n.p.m. ( 225/245km). Staniemy na Dachu Świata, zobaczymy ośmiotysięczne Cho Oyu i Shisha Pangmę, a przy dobrej widoczności, Everest.
7 października – Tingri – Ronbuk 4980 m.n.p.m. (100km). W planach wizyta po drodze w północnej bazie pod Everestem ( od tybetańskiej strony )
8 października – przejazd Ronbuk – Xegar 4100 m.n.p.m. – Shigatse (330km). Najwyższy punkt na trasie – Przełęcz Gyatchu La 5220 m.n.p.m. !!!
9 października – Shigatse – Gyantse 3950 m.n.p.m. – Lhasa (350km). poranne zwiedzanie klasztoru Tashilhumpu (Panchen Lama). Potem przejazd do Gyantse – Kumbum Stupa i klasztor Phalkor. Dalej piękna, widokowa trasa przez tybetańskie miejscowości Karola 51010 m.n.p.m., Kambala 4749 m.n.p.m, malownicze jezioro Yamdrok-Yso i Brahmaputra – święta rzeka Tybetańczyków ( ta sama, która setki km dalej, w Bangladeszu tworzy deltę z Gangesem )
10 października – zwiedzanie Lhasy. W programie świątynia Jokhang, bazar Barkhor, i oczywiście Pałac Potala !!!
11 października – transfer na lotnisko Gonggar. Przelot do Kathmandu. Transfer do hotelu. Odpoczynek.
12 października – przelot z Kathmandu do Paro. Początek przygody w Bhutanie. Formalności wjazdowe , spotkanie z przewodnikiem i przejazd do Thimphu. Wieczór w mieście. ( śniadanie )
13 października – poranna wizyta w szkole rękodzieła i Taschinko Dzong ( * dzong to centrum władz, świeckich i religijnych. takie bhutańskie dwa w jednym ). Przejazd do Punakha i druga najstarsza “dzong” w Bhutanie – Punakha Dzong – 1673r. ( śniadanie i obiad )
14 października – Punakha – Wangdue – Paro. Poranna wizyta w klasztorze Lhakhang . Potem powrót do Paro przez Przełęcz Douchula Nocleg Paro. ( śniadanie i obiad )
15 października – creme de la creme Bhutanu- 2,5 godzinny treking do najsłynniejszego klasztoru Bhutanu – Taktsang Palphug, Paro Takstang znanego jako Tiger’s Nest 3120 m.n.p.m.
Powrót 1,5h, a jeśli siły pozwolą to klasztor Kyichu Lhakhang – najstarsza świątynia w Bhutanie, i dom rolniczy. Nocleg Paro. ( śniadanie i obiad )
16 października – poranny przelot Paro – Kathmandu. Wracamy do Nepalu. Zwiedzanie Stupy Bodnath i Pasupatinath – świętego miejsca Hinduistów. wieczorem zakupy.
17 października – transfer na lotnisko. Wylot do Polski. ( śniadanie )
18 października – przylot do Warszawy.
UWAGA ! – do Nepalu i Bhutanu potrzebne są wizy. Obie na granicy. Do aplikacji wizowej Bhutanu należy dołączyć dwa zdjęcia.
Dalsze szczegóły w zakładkach “PROGRAM” , “KOSZTY” , “LOKALIZACJA” ( powyżej )